S dětmi zubačkou na Štěpánku a Maják

Příjemný pěší výlet s dětmi s mnoha cíli na trase.

Průběh trasy:

Na vlakovém nádraží v Tanvaldě nasednete na vlak a pojedete po ozubnicové trati do Kořenova. Zde můžete navštívit muzeum ozubnicové dráhy. Po modré turistické značce šlapete kolem Lesní chaty do Kořenova - Příchovice k Motorestu. Stále po modré až k rozcestí pod Hvězdou - odtud po zelené na rozhlednu Štěpánka. Po nezapomenutelných výhledech na Jizerské hory a Krkonoše scházíte po modré turistické značce do Příchovic k Majáku a muzeu Járy Cimrmana a přilehlého lesoparku s dětskými prvky. Dále po žluté turistické značce tanvaldského vyhlídkového okruhu na vyhlídku Šulíkova skála. Stále po žluté až narazíte na silnici z Českého Šumburku (cyklotrasu č. 4248), která vás dovede na sídliště na Šumburku a Vítěznou ulicí se dostanete zpět k vlakovému nádraží.

Zajímavosti na trase:
Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba
Jediná ozubnicová železnice České republiky představuje jedinečnou kulturní a technickou památku. Jizerskohorsko-krkonošská železniční trať je nejstrmější a jediná normálně rozchodná ozubnicová železnice v České republice. Pomocí ozubnice Abtova systému vlak vyšplhá na pouhých 7 km o 235 metrů výše. 
http://www.zubacka.cz/

Maják – světlo v moři šedé reality
Rozhledna Járy Cimrmana nese symbolický název Maják, má to být jakési pomyslné a záchranné světlo v moři šedé reality. O dřevěnou stavbu ve výšce 785 m n. m. se zasloužily v roce 2013 Svazek obcí mikroregionu Tanvaldsko a Divadlo Járy Cimrmana, v neposlední řadě  má velkou zásluhu na zrodu moderní rozhledny majitel skiareálu a chaty „U Čápa“  Aleš Voverka a architekt Martina Rajniš. Maják z borového dřeva je vysoký  24 metrů, výška vyhlídkové plošiny  je 17 metrů.

Více zde:  https://ucapa.eu/cz/muzeum/prehledne-informace.html 

Šulíkova skála
Skalní vyhlídka na Šulíkově skále nabízí výhled na východní část Černostudničního hřebene, do údolí Kamenice, na tanvaldské sídliště Výšina (za ním je vrch Špičák - 808 m n. m.). V pozadí vidíme město Smržovku, jižně pak Velké Hamry a v dáli hřbet Kozákova. Od Tanvaldu je vzdálena asi 2,5 km směrem na Český Šumburk. Narazíme na ni při stoupání na Jírův kopec (746 m). Tuto přírodní skalní vyhlídku na mohutném skalnatém ostrohu zabezpečili tanvaldští turisté zábradlím až v roce 1974, a proto patří k těm méně známým. Její název souvisí pravděpodobně s přezdívkou někdejších obyvatel, o kterých se tvrdilo,  že při karetních hrách „šulili“. Nedaleké skupince stavení se dokonce lidově říká „Šulíkov“. 

Tanvald

Tanvald

load