Na kole na Černou Studnici přes Pěnčín

Pěkný výlet na kole pro všechny věkové kategorie.

Z Tanvaldu se vydáte po cyklotrase č. 4248 do Velkých Hamrů údolím Kamenice k památníku Svárovské stávky - pokračujete podél Kamenice po trase č. 4249 k mostu, přejedete řeku a vystoupáme na silnici do Zásady, pokračujete přes Pěnčín do Maršovic. Trasou 4247 dojedete do Dolní Černé Studnice. Odtud hřebenovkou na rozhlednu Černá Studnice, dále pak po cyklotrase č. 4310 kolem závodní sáňkařské dráhy na Smržovce, přejedete hlavní silnici a stále po 4310 ul. Luční a údolím Kamenice (modrá turistická) zpět do Tanvaldu.

Zajímavosti na trase:

Památník Svárovské stávky byl postaven v r. 1963 na památku dělníkům textilní továrny. Protestovali při ní proti snížení mezd. Četníci a vojáci stávku tvrdě potlačili, o život tehdy přišlo sedm lidí.


Areál Pěnčín - brusírna skleněných perel, kozí farma či vyhlídkový vláček. Výletní areál Pěnčín nabízí mnoho zajímavého ke zhlédnutí. Chcete vědět, jak se vyrábí skleněné perle, navštívit mačkárnu, šitlovnu, rumplovnu, brusírnu nebo leštírnu perlí?

Rozhledna Černá Studnice


Sáňkařská dráha Proslavila Smržovku nejen u nás, ale také v zahraničí, byla vybudována v roce 1912. Ta současná vznikla v letech 1972 - 1975. Je dlouhá 1 020 m, má převýšení 82 m, dosahuje se zde průměrné rychlosti 79,6 km/h, maximální 103 km/h, raritou je kruhová 400 stupňová zatáčka (karusel). V dnešní době dráha kromě závodů slouží také k výcviku zahraničních závodníků, kteří jsou s jejími kvalitami velice spokojeni. Tréninky i závody na dráze probíhají v létě i v zimě, a pokud budete mít štěstí, můžete tyto zajímavé a v ČR ojedinělé závody vidět.


Pramen Nisy Parkově upravené okolí hlavního pramene najdeme na východním okraji Nové Vsi. Pramen je výchozím místem mezinárodní cyklostezky Nisa - Odra. V roce 2014 došlo k částečné opravě povalového chodníku, který k Prameni Nisy vede.

Na kole na Černou Studnici přes Pěnčín

Tanvald

Tanvald

load