Tanvaldský vyhlídkový okruh

Vyhlídková cesta po širším okolí Tanvaldu, jde po pásovém značení různých barev.

Délka trasy: cca 20 km


Značení: Tanvaldský vyhlídkový okruh jde po pásovém značení různých barev.

Průběh trasy: Tanvald, infocentrum - rozcestí pod Terezínkou - Muchov - Svárov - rozc. Šulíkova skála - Příchovice rozc. hřbitov - Světlá - Desná, U Dubu - Albrechtické sedlo - rozc. pod Špičákem - Špičák jižní sedlo - Kamenice mezi splavy a zpět do Tanvaldu údolím Kamenice


Zajímavá místa po cestě:


Terezínka -  Vyhlídková skála na úbočí hory Muchov byla upravena jako zděná vyhlídka se schodištěm v roce 1853. Nechal ji vystavět majitel tanvaldské přádelny bavlny Johann Mayer a pojmenoval ji podle své ženy Terezie. Mayer, který žil s rodinou ve Vídni, nechal také v roce 1845 vybudovat nedalekou vilu Bálovka jako své prázdninové sídlo. Terezínka je z Tanvaldu dobře přístupná po červeně značené turistické trase.


Muchov Stejně jako je dominantou Černostudničního hřbetu na jeho západní jablonecké straně vrchol Černé studnice, tak na jeho protilehlé východní tanvaldsko-hamerské straně je nepřehlédnutelnou dominantou téhož hřbetu skalnatý vrchol Muchova (787 m.n.m.).


Tanvaldský vyhlídkový okruh
Svárov - dnes část města Velké Hamry, leží na levém břehu řeky Kamenice. V roce 1840 zde četníci a vojáci zastřelili sedm osob při demonstraci za lepší pracovní podmínky v Liebigově textilní továrně. Událost připomíná pomník obětem.

Šulíkova skála - vysoko nad údolím řeky Kamenice leží pod Jírovým kopcem vyhlídka Šulíková skála (660 m.n.m.). Je z ní pěkný pohled na údolí řeky Kamenice, Tanvald a východní část Černostudničního hřebene.


Maják Járy CimrmanaV areálu U Čápa bylo s velkou slávou představeno veřejnosti Muzeum Cimrmanovy doby - Maják Járy Cimrmana. První oficiální Cimrmanovo muzeum pokřtil početný soubor herců divadla Járy Cimrmana v čele se Zdeňkem Svěrákem.


Světlá - část Šumburku n. D.. Poprvé uváděna roku 1713. Český původní název pochází od světliny, vykáceného lesa. Dnes se zde při místní silničce Šumburk n. D. - Příchovice nacházejí roztroušené horské chalupy.

Tanvald-Žďár - poprvé uváděn roku 1702. Pojmenován po požáru, patrně lesa či části obce. Malebná osada s roztroušenými horskými chalupami na zčásti odlesněných severovýchodních svazích Malého Špičáku a východních svazích Tanvaldského Špičáku.


Špičák Kamenná rozhledna Tanvaldský Špičák patří mezi ty nejznámější v Jizerských horách. Už proto, že se nachází na vrcholu známého a oblíbeného lyžařského areálu. Kromě výhledu do širokého okolí čeká návštěvníky také příjemné posezení a občerstvení v naší restauraci. Celý objekt pochází z roku 1909.


Kemp Tanvaldský Špičák -  Kemp Tanvaldský Špičák leží v klidné lokalitě na úpatí Tanvaldského Špičáku v Jizerských horách.
Při půldenních a celodenních výletech odtud můžete navštívit všechny turistické cíle v Jizerských horách, Krkonoších a Českém Ráji. Během deseti minut se od nás dostanete k nástupní stanici lanovky bikeparku Tanvalský Špičák.


Podrobný popis trasy:
Trasa začíná v centru města u tanvaldského infocentra. Značka vede po hlavní silnici směrem na Jablonec n. N., odkud potom odbočíme spolu s červenou turistickou značkou a stoupáme úpatím vrchu Muchova. Po červené značce se dostaneme na vyhlídkovou skálu Terezínka (krásný výhled do údolí Kamenice, na města Tanvald i Desnou). Odtud stoupáme dále na vrchol Muchova (787 m n. m., kruhový výhled na Krkonoše, Jizerské hory, Ještědský hřeben i vrch Kozákov v Českém ráji).Pokračujeme po žluté turistické značce do Svárova, kde se v roce 1870 odehrála stávka dělníků Liebigovy textilní továrny (památník). Po mostě přes Kamenici stále po žluté na vyhlídku Šulíkova skála (výhled do údolí Kamenice, na tanvaldské sídliště Výšina, za ním vrch Špičák - 808 m n. m., známé lyžařské středisko, v pozadí město Smržovka, jižně pak Velké Hamry a v dáli hřbet Kozákova). Žlutá turistická značka nás dovede až na Příchovice, kde se tyčí dominanta areálu U Čápa - Maják Járy Cimrmana. Značená modrá cesta nás poté dovede do údolí říčky Desná. Pokračujeme po zelené do osady Žďár, která je částí Tanvaldu. Dojdeme do albrechtického sedla a pak už budeme po modré stoupat k rozcestí pod Špičákem. Stojí za to vystoupat až na vrchol Špičáku (808 m n. m., chata a rozhledna z roku 1909) a pokochat se pohledy na Jizerské hory. Ze Špičáku se vrátíme na okruh a pokračujeme do sedla Špičáku, přes Kemp Tanvaldský Špičák k řece Kamenici (rozc. Mezi splavy) a podél vody zpět do centra Tanvaldu na začátek naší trasy. 

Tanvald

Tanvald

load